سمیرا میرزایی کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی؛

طلاق و پیامدهای آن

امروزه و در جامعه کنونی شهر کرمانشاه آسیب طلاق گریبانگیر بسیاری از زوجین شده است و مشاوران حاضر در کلانتری ها همه روزه شاهد پرونده های متعدد زوجین علیه یکدیگر یا یکی از زوجين علیه دیگری هستند اما براستی چه دلایلی باعث این همه اختلاف زناشویی و طلاق به دنبال آن است؟


به گزارش کرمانشاه پرس، امروزه و در جامعه کنونی شهر کرمانشاه آسیب طلاق گریبانگیر بسیاری از زوجین شده است و مشاوران حاضر در کلانتری ها همه روزه شاهد پرونده های متعدد زوجین علیه یکدیگر یا یکی از زوجین علیه دیگری هستند اما براستی چه دلایلی باعث این همه اختلاف زناشویی و طلاق به دنبال آن است؟

طلاق در کمین افرادی با این ۵ ویژگی است:
▪️منفی بافی یا فاجعه سازی
▪️مراقبت افراطی
▪️خودشیفتگی
▪️تودار بودن
▪️داشتن خود شکننده و متزلزل«اعتماد به نفس پایین»
برای جلوگیری از این پدیده و آسیب اجتماعی
از این پنج ویژگی بشدت دوری کنید
متاسفانه با آمار طلاق بالای استان و شهر کرمانشاه توجهی برای کاهش آسیب های بعد از طلاق در خانواده ها صورت نمی‌گیرد.

برای کاهش  آسیب های بعد از طلاق می توان ۸ راهکار تعریف کرد:
۱٫ تحمل مسئولیت انتخاب:مردانی و زنانی می توانند پس از طلاق موفق تر عمل کنند یا حداقل آسیب فردی و خانوادگی کمتری ببینند که تحمل مسئولیت انتخاب خودشان را داشته باشند در واقع بپذیرند که طلاق انتخاب خود آنها بوده و لزوما از بیرون به آنها دیکته نشده است وبه جای گشتن به دنبال مقصر، شیوه زندگی خود را تحلیل کنند و اگر اشتباهی داشتند در زندگی پیش رو آن اشتباهات را تکرار نکنند .

۲٫ از مشاور و متخصص کمک بگیرند. برای شناخت زندگی پس از طلاق و مسئولیت های بعدی که به ویژه پس از طلاق بر عهده آنهاست، از روان شناسان خانواده راهنمایی بگیرند.

۳٫ حتما مسیر گفت و گویی را با همسر قبلی خود محفوظ داشته باشند. در واقع از قطع ارتباط مطلق پرهیز کنند. همیشه زمینه بازگشت به زندگی مجدد را باز نگه دارند. حتی در قانون شرع اسلام، در بین ۴ نوع طلاق، طلاق رجعی داریم که اگر زوجین پیش از سرآمدن عده ۳ ماه و ۱۰ روز است به هم برگردند، بدون عقد دوباره زن و شوهر هستند. در واقع این موضوع می تواند از بسیاری از پیامدهای فردی، خانوادگی و اجتماعی از جمله انحرافات جنسی و … پیشگیری کند و تلاش برای تفاهم مجدد را موجب شود.

۴٫ به هیچ وجه اصرار به قطع رابطه کامل فرزندان با مادر وپدرخود نکنند.

۵٫ به هیچ وجه در مقابل فرزندان از مادریا پدر آنها بدگویی نکنند، ولو اینکه مادریاپدر مقصر باشد. در واقع در ذهن بچه ها والد دیگر را مقصر شکل ندهند.

۶٫ شبکه روابط اجتماعی را هم برای خود و هم با مدیریت خود برای فرزندانشان شکل دهند. در واقع نباید بگذارند طلاق روابط اجتماعی منفی را جایگزین روابط اجتماعی مثبت کند.

۷٫ اگر خواستند که بچه ای از همسردوم خود داشته باشند، پیش از اقدام موضوع را با فرزند یا فرزندان اولی که با انها زندگی می کنند در میان بگذارند و موضوع را طرح کنند. به عبارتی حق انتخاب دهند.

۸٫ مردان یا زنان پیش از رسمیت دادن به ازدواج مجدد خود، زمینه آشنایی فرزند یا فرزندان را با آن خانم یا آقافراهم کند. در این مورد می توانند از مشاور تخصصی در این زمینه کمک بگیرند.

۹٫مواظب باشند نامادری یا ناپدری که قرار است نقش والدین دیگر فرزندان آنها را بازی کنند نقش منفی داستان زندگی جدید فرزندانشان نشوند و به فرزندانشان آسیب نزنند،حتما از سلامت اخلاقی آنها اطمینان حاصل کنند.

۱۰٫درپایان اینکه برای پر کردن جای خالی همسر قبلی دست به انتخاب با عجله و هیجانی نزنند که با انتخابی عجولانه سرنوشت بدتری برای خود رقم بزنند و حتما فاصله ای برای احیای روحی قرار دهند.

نویسنده: سمیرا میرزایی کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی
مرکز مشاوره آرامش پلیس کرمانشاه