زبان و گویش‌های محلی تقویت کننده هویت ملی است

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به اینکه زبان‌ها و گویش‌های محلی تقویت کننده هویت ملی است، گفت: در همین راستا شورای فرهنگ عمومی از چاپ کتاب و تدریس زبان‌های محلی استان کرمانشاه در آموزش و پرورش حمایت می‌کند.

به گزارش کرمانشاه پرس به نقل از ایرنا؛ سید «مجید امامی» روز دوشنبه در یک نشست خبری که در سرسرای فرمانداری کرمانشاه برگزار شد گفت: استان کرمانشاه دارای زبان‌ها و گویش‌های محلی زیادی است که جوانان و نوجوانان باید آنها را در مدارس یاد بگیرند و این ظرفیت را به فرصت تبدیل کنیم کما اینکه شورای فرهنگ عمومی زبان محلی سمنان را در یک جلد کتاب منتشر و هم اکنون در مدارس تدریس می‌شود و جالب اینکه با استقبال فراوانی هم روبرو شده است. استانی چون کرمانشاه با صنایع فعال فرهنگی بسیار نباید بیکار داشته باشد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در ادامه سخنانش توجه جدی به حوزه اقتصاد هنر را یکی از اولویت های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد و گفت: سبک زندگی با شعار تغییر نمی‌کند بلکه با مصرف تغییر می‌کند لذا شورای فرهنگ عمومی در هر استان قرارگاه صنایع فرهنگی را ایجاد می‌کند تا در چرخه هایی منظم، بخش های اقتصادی و منفعل این حوزه ها فعال و عواید آن به مردم و هنرمندان برگردد چرا که استانی چون کرمانشاه با صنایع فعال فرهنگی بسیار نباید بیکار داشته باشد.

امامی با اشاره به اینکه حوزه پوشاک و لباس که زبان دوم مردم است در حال زوال و نابودی است و مصوبات شورا در این خصوص روی زمین مانده است، افزود : در همین راستا و برای اولین بار سند جامع پوشش ایرانی اسلامی تدوین و همچنین جشنواره مد و لباس فجر را به صورت ویژه حمایت می‌کنیم تا در قالب الهام بخش ترین و فاخرترین رویداد لباس در رقابت با سایر رویدادها بتواند سرمایه های اجتماعی فراوانی ایجاد کند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور از حمایت های ویژه برای ارتقا و معرفی لباس های محلی و معرفی آنها در سایر کشورهای جهان خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده هر سال ۱۲ رویداد مد و لباس ایرانی را در کشورهای جهان برگزار می‌کنیم و در این راستا رایزن های فرهنگی را که هم اکنون در ۴۰ کشور فعال هستند به ۹۰ کشور می‌رسانیم اما رمز مشترک این کارها فعال شدن کارگروه های مد و لباس در کشور و استان ها است.