حمل یکسره محصولات مهمترین خواسته بخش خصوصی در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: حمل یکسره محصولات مهمترین خواسته بخش خصوصی در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه است و تقاضا داریم این معضل یکبار برای همیشه حل شود.

به گزارش کرمانشاه پرس ، کیوان کاشفی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که بعدازظهر امروز یکشنبه پنجم تیر ماه در سالن جلسات اتاق بازرگانی با حضور استاندار و صادر کنندگان برگزار شد استان کرمانشاه برگزار شد، گفت: حذف تخلیه و بارگیری، بار هزینه‌های عمرانی پایانه‌های مرزی را می‌کاهد و شتابدهنده صادرات است که به دلیل عدم اجرای آن در مرزها سبب افزایش هزینه، کاهش کیفیت، شلوغی و نابسامان شدن مرز است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد پلتفرم‌های هستیم که بخش خصوصی در مرز ها سرمایه گذاری کند، افزود: بخش دولت از سرمایه کافی برای فراهم کردن زیرساخت‌ها در مرزهای مبادلاتی برخوردار نیست و باید زمینه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مرزها فراهم شود. و بخش خصوصی آمادگی کامل را جهت سرمایه گذاری در مرزها را دارد.

رییس اتاق کرمانشاه با تاکید بر اینکه سهم تسهیلات بانکی در حوزه تجارت بسیار کم است، گفت: متاسفانه سهم تسهیلات در حوزه تجارت بسیار کم که تنها ۳ درصد تسهیلات بانکی استان به آن اختصاص دارد. تخصیص تسهیلات به تجارت، زمینه ساز جهش صادرات استان کرمانشاه است.

کاشفی به آمارهای کشور در خصوص اشاره کرد و خاطرنشان کرد: ما در خیلی مواقع امار ها و خدمات داده می‌شود که در جایگاه کشور امار خوبی نیست. اما نقطه مثبت که در استان کرمانشاه هست بخش صادرات است که در سال ۱۴۰۰ در جایگاه پنجم کشور قرار و در صادرات نسبت به کشور های همسایه جایگاه چهارم قرار دارد.

وی گفت: استان ما ۴۳ درصد صادرات صورت گرفته به کشور عراق را به خود اختصاص داده که عملکرد خوبی را در این مقطع زمانی به دست آورده است.

کاشفی افزود: در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ نیز شاهد رشد ۸ درصدی صادرات در استان می باشیم که وضعیت مناسبی را در استان از این لحاظ داریم.

رییس اتاق کرمانشاه با اشاره به صادرات دو میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلاری کرمانشاه در سال گذشته از روند صعودی صادرات استان طی ۲۰ سال اخیر خبر داد که از ۸۰ میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ به رقم فعلی رسیده است و عنوان کرد: بررسی روند صادرات استان نشان می‌دهد طی سه، چهار سال اخیر به ثبات رسیدیم و اگر مدتی هم رشد نداشتیم ناشی از شوک تعهدات ارزی بوده است.

کاشفی گفت: برابر اطلاعات جهانی تقریبا ۱۴۰ میلیارد دلار عراق در حوزه صادرات فروش انجام میدهد، افق تجارت ما با عراق برای ۱۰ سال آینده روشن است و باید از ظرفیت این بازار رایگان چند میلیارد دلاری بیشتر استفاده کنیم.