اتاق بازرگانی کرمانشاه آماده برپایی اولین همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور است

عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه در نشستی که به دعوت مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران  و با حضور مدیر بورس منطقه ای کرمانشاه برگزار شد، از آمادگی اتاق بازرگانی کرمانشاه برای برپایی اولین همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور خبر داد و گفت: هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های مربوطه انجام شده است.

به گزارش کرمانشاه پرس، کیوان کاشفی با اشاره به پیگیری‌های فراوان اتاق بازرگانی و برگزاری نشست‌های متعدد برای برپایی این همایش، اظهار کرد: در نشستی به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه و مدیران دستگاه های اجرایی، از برگزاری این رویداد استقبال خوبی شد و هر یک از دستگاه های اجرایی استان ملزم به همکاری در برگزاری این همایش شدند.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران از اهمیت استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی یاد کرد و ادامه داد: با توجه به افزایش حجم درخواست تسهیلات بانکی از سوی واحدهای تولیدی و دشواری تأمین مالی این واحدهای تولیدی توسط بانکها، به ویژه در امر وثیقه‌گذاری ضروری است دریچه‌های دیگری را برای تأمین مالی بر روی واحدهای تولیدی باز کنیم و واحدهای تولید از سایر راه‌ها به خصوص ورود به بازار سرمایه نسبت به تأمین مالی خود اقدام کنند.

وی از ظرفیت‌های قابل توجه بازار سرمایه در کرمانشاه یاد کرد که متاسفانه آنطور که باید از آن استفاده نشده و تاکید کرد: به رغم آنکه کرمانشاه از نظر سرمایه گذاری مردم در بازار سرمایه رتبه نهم کشور را دارد اما این سرمایه ها در استان جذب نشده و واحدهای تولیدی استان از این ظرفیت محروم مانده‌اند.

وی معتقد است، این روند باعث شده منافع حاصل از این سرمایه به صنایع و واحدهای تولیدی کرمانشاه نرسد و شرکت‌ها در دیگر استان‌ها از آن بهره‌مند شوند.

رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه علت محرومیت استان در زمینه جذب سرمایه های استان را خانوادگی بودن اکثر کسب و کارهای استان و عدم آگاهی واحدهای تولیدی استان از این مزیت عنوان کرد و افزود: در همین راستا و به منظور افزایش سطح آگاهی کسب و کارهای استان از این مزیت اتاق بازرگانی کرمانشاه اقدامات متعددی را انجام داده است.

وی انعقاد تفاهم‌نامه ای با بورس منطقهای کرمانشاه را از مهمترین این اقدامات برشمرد و گفت: پیرو تفاهمنامه برگزاری این رویداد در دستورکار قرار گرفته است.

کاشفی ابراز امیدواری کرد که این رویداد، شروعی برای پذیرش واحدهای تولیدی استان کرمانشاه در بازار بورس و فرابورس و بهره‌مندی آنها از سرمایه‌های استان باشد و بتوانیم از این فرصت برای تامین مالی صنایع، شرکت‌ها، پروژه‌ها و … در استان استفاده کنیم.

در ادامه این نشت دکتر گودرزی مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار ضمن خوش آمدگویی و تشکر از رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه در خصوص طرح پیشنهاد برگزاری همایش تامین مالی غرب کشور با همکاری بورس منطقه‌ای، گفت: سیاست‌های جدید شرکت بورس بر نقش آفرینی بیشتر تالارهای منطقه‌ای تاکید دارد و در این راستا از ظرفیت‌های اتاق های بازرگانی می توان استفاده کرد.

وی با تاکید بر پایین بودن نقش بازار سرمایه در تامین مالی پروژه ها آمادگی شرکت بورس برای ورود به این حوزه در استان ها را اعلام کرد.

گودرزی با اشاره به برگزاری همایش تامین مالی غرب کشور که با همکاری مشترک شرکت بورس اوراق بهادار تهران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه انجام می‌شود، افزود: باید هماهنگی های لازم برای آن که شرکت های دانش بنیان در این همایش زمان بیشتری داشته باشند و مدل کسب و کار خود را ارائه دهند انجام شود.

وی اضافه کرد: بعد از همایش دبیرخانه تامین مالی غرب کشور در بورس منطقه ای کرمانشاه شروع به فعالیت خواهد کرد که به عنوان یک حلقه واسط در منطقه عمل کرده و به درخواست‌هایی که وجود دارد سریعاً رسیدگی می‌کند.

گودرزی برگزاری این رویداد را قدمی خیر و یک کار خوب و مثبت برای منطقه غرب کشور به ویژه استان کرمانشاه دانست و افزود : تمام همکاران در شرکت بورس اوراق بهادار تهران تمام قد پای کار هستند و هماهنگی های لازم با شرکتهای تامین مالی جهت حضور در این همایش را انجام خواهند داد.

وی به اهمیت پنل نشست مدیران استان با مدیران بازار سرمایه کشور اشاره کرد و گفت: در این پنل با توجه به این که استاندار کرمانشاه و مدیران دستگاه های استان و کسانی که در استان کرمانشاه پروژه دارند در یک سو و شرکت های تأمین مالی در سوی دیگر قرار دارند لذا این پنل میتواند یک شروعی برای تأمین مالی پروژه های استان باشد.

در ادامه این نشست جزئیات همایش و پنل‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.